Świadectwo charakterystyki energetycznej, inaczej świadectwo energetyczne lub certyfikat energetyczny, jest dokumentem, w którym, w ściśle określonej formie, przedstawiona jest wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania budynku.
Podstawową ideą wprowadzenia certyfikatów energetycznych jest osiągnięcie wzrostu efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Temu celowi służy klasyfikacja energetyczna wszystkich budynków oddawanych do użytkowania, sprzedawanych oraz wynajmowanych.
Jakość energetyczna budynku, określona wskaźnikiem rocznego jednostkowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP, przedstawiona jest graficznie na pierwszej stronie świadectwa energetycznego w postaci tzw. suwaka.
Świadectwa energetyczne obowiązują w Polsce od 01.01.2009. Już wkrótce można spodziewać się istotnych zmian w systemie certyfikacji energetycznej budynków, wynikających z konieczności wdrożenia przekształconej dyrektywy 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Oto najważniejsze zmiany jakie będą musiały pojawić się w polskim prawie.
– Wszystkie budynki wybudowane po 31 grudnia 2020 r. będą musiały spełniać wysokie standardy energooszczędności i być zasilane w dużej mierze przez energię odnawialną (budynki użyteczności publicznej po 31 grudnia 2018).
– Państwo musi ustanowić niezależny system kontroli świadectw i wprowadzić kary za nieprzestrzeganie przepisów.
– Świadectwa charakterystyki energetycznej są obowiązkowe dla budynków wznoszonych, sprzedawanych lub wynajmowanych. Państwo będzie musiało wymagać, aby przy okazji wznoszenia, sprzedaży lub wynajmu budynków lub modułów budynków świadectwo charakterystyki energetycznej przekazywano najemcy lub kupującemu.
– Wskaźnik charakterystyki energetycznej podany na świadectwie będzie musiał być umieszczany w ogłoszeniach o sprzedaży i wynajmie.
– Powstanie obowiązek prowadzenia przez Państwo publicznej bazy danych ekspertów mających akredytację i wykonujących świadectwa charakterystyki energetycznej oraz akredytowanych spółek wykonujących taką usługę.
Źródło: Certyfikat energetyczny – nowelizacja prawa - djarem
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz